.     .     .
۱۳۹۶/۱۰/۱۳

معرفی اجمالی ظرفیت های شهرستان نیشابور

معرفی اجمالی ظرفیت ها و توانمندیهای شهرستان نیشابور
نیشابور یکی از شهرهای مهم استان خراسان رضوی است که از طرف شمال به کوه بینالود ، از شرق به شهرستان­های مشهد و طرقبه و شاندیز , از جنوب به شهرستانهای تربت حیدریه و کاشمر و از غرب به شهرستان های فیروزه و سبزوار محدود است . از نظر جمعیتی نیز دومین شهر پرجمعیت استان خراسان رضوی پس از مشهد به شمار می آید  . آب و هوای نیشابور در شمال معتدل کوهستانی و درجنوب  گرم و خشک می باشد . میزان بارندگی نیشابور در مقایسه با جنوب استان از سطح بالاتری برخوردار بوده که در ارتفاعات بینالود تا مرز 600 میلی متر و بلکه بیشتر رسیده است .
متوسط بارندگی بر اساس آمار موجود در ایستگاه منطقه ، از سال 1369 تا کنون231  میلی متر می باشد .
 
نیشابور در گذشته یکی از شهرهای بزرگ و مهم صنعتی در مسیر جاده ابریشم به شمار می‌آمده‌است. امروزه نیز یکی از فعال‌ترین شهرهای استان خراسان رضوی در صنعت و اقتصاد است و دومین قطب صنعتی استان‌ خراسان رضوی به شمار می‌رود.
با عنایت به وجود زیربناهای مورد نیاز سرمایه گذاری و زمینه های مناسب فرهنگی اجتماعی در شهرستان نیشابور ، امکان استقرار صنایع در سطح ملی- منطقه ای در این شهرستان فراهم می باشد . این شهرستان با نرخ مشارکتهای اقتصادی 9/41 درصد و دارا بودن 435 واحد صنعتی با سرمایه گذاری  بالغ بر 21121 میلیارد ریال  زمینه اشتغال 15000 نفر را فراهم نموده است.
در محدوده این شهرستان تعداد 71 معدن و بیش از 144 اندیس معدنی وجود دارد آنومالی های ژئوشیمیایی در سطح شهرستان نیشابور شامل 7 محدوده آنومالی درجه یک و 8 محدوده آنومالی درجه دو می باشد که این آنومالی ها شامل مس ، آرسنیک ، طلا ، نقره ، روی ، سرب ، جیوه ، کرومیت ، آهن ، منگنز ، آنتیموان است . نیشابور در استخراج معادنی از جمله سنگ لاشه ، مرمریت ،پوکه معدنی ، نمک و گچ در سطح استان از پتانسیل استخراجی و ذخیره ای بالایی برخوردار است و بیش از 80% ماده معدنی استخراجی استان را به خود اختصاص داده است.
صنایع مهم و تأثیرگذار کشور و منطقه نظیر شرکت مجتمع فولاد خراسان(KSC) ، کارخانه نساجی و نخریسی، اگزوز خودرو خراسان، کارخانه قند، پرین بتون آمود، ایران شرق، واحدهای صنعتی بزرگ و متعدد در حوزه های لوازم خانگی، روغن خام و تصفیه روغن، کلید پریز، قطعات خودرو، صنایع غذایی و چهار واحد تولیدی بزرگ با سرمایه گذاری خارجی در شهرستان نیشابور استقرار دارند.
در این شهرستان دو شهرک صنعتی، یک ناحیه صنعتی فعال و یک ناحیه صنعتی در دست ساخت وجود دارد و همچنین دومین فولادسازی عظیم شرق کشور در دست اجراست.
شهرک صنعتی خیام با مساحت ۲۴۶ هکتار و مساحت صنعتی 168.06 هکتار در کیلومتر ۲۰ جاده نیشابور - مشهد و در مجاورت بزرگراه مشهد نیشابور واقع شده است ودارای امکانات زیر بنایی آب، برق،گاز، تلفن و پوشش تلفن همراه، شبکه جمع آوری فاضلاب، سیستم اتوماسیون آب ژاول و تصفیه خانه فاضلاب می باشد.
شهرک صنعتی عطار نیز با مساحت 3000 هکتار و دارا بودن کلیه زیرساخت های لازم ( 50 مگا وات برق ، پوشش تلفن همراه ، شبکه گازرسانی ، شبکه جمع آوری فاضلاب ، ارتباط تلفن ثابت ) و همچنین معافیت مالیاتی هفت ساله ، آماده پذیرش سرمایه گذاران گرامی می باشند .
ضرورت استقرار گمرک با توجه به ظرفیتها و قابلیتهای فراوان شهرستان نیشابور بعنوان قطب دوم استان خراسان رضوی پس از مشهد،از مدتها پیش احساس می شد که  بعنوان پیوند تولید و تجارت و حلقه اتصال این ظرفیتهاست.
آغاز فعالیت گمرک در شهرستان نیشابور به عنوان یکی از عوامل موثر درتوسعه اقتصادی منطقه، روان سازی صادرات، کاهش هزینه های حمل و نقل در تولید ، حذف مراجعات به مرکز استان  و  گامی در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی بوده است. با پیگیریهای انجام شده و به یمن اراده قاطع مدیران عالی استان و شهرستان و نمایندگان مجلس و حمایت همه جانبه اهالی اقلیم تولید،پس گشایش گمرک نیشابور در هجدهم اردیبهشت ماه 95 زمینه تسهیل در انجام عملیات گمرکی صادرکنندگان شهرستان فراهم گردیده و با گذشت حدود یکسال از آغاز فعالیت، بیش از هفتاد هزار تن کالا به ارزش حدود 50 میلیون دلار ازگمرک شهرستان نیشابور صادر گردیده است .
 

شهر نیشابور از شهرهای کهن و باستانی ایران است که به دلیل نزدیکی آن به مشهد مقدس، وجود قدمگاه رضوی ، مراکز ییلاقی،  دامنه های سرسبز بینالود، وجود آرامگاه شاعران بزرگ و هنرمندان گرانقدر چون عطار، خیام و کمال الملک ، افلاک نمای خیام ، رباط ها و آثار   میراث فرهنگی واقع در مسیر جاده ابریشم و وجود راههای ارتباطی بی شک یکی از مراکز مهم با جاذبه گردشگری مناسب در استان می باشد که معرفی شهرستان بعنوان منطقه نمونه گردشگری دلیلی بر این ادعاست .
قدمگاه رضوی به عنوان مهم‌ترین جاذبه مذهبی و گردشگری  نیشابور در 24 کیلومتری شرق نیشابور و در مسیر جاده نیشابور به مشهد واقع شده است . اهمیت این بنا به سبب توقف امام رضا (ع) در زمان هجرت تاریخی ایشان از مدینه به مرو می باشد و به همین سبب  از گذشته تسهیلاتی برای کاروانیان در این ناحیه ایجاد شده است که در حال حاضر نیز سالانه پذیرای خیل عظیمی از  زایران و دوستداران  امام رضا (ع ) می باشد .
در تقویم ایران ،۲۵ فروردین روز ملی عطار و 18 اردیبهشت  روز ملی خیام نامگذاری گردیده است که هرسال در آن روز آرامگاه این بزرگان فرهنگ و ادب ،گلباران و برنامه‌های ویژه ای جهت بزرگداشت این  عارف نامی و فیلسوف و ریاضی دان بزرگ با حضور مسئولان ، فرهیختگان و اقشار مختلف مردم برگزار می‌شود .
وجود اقلیم مناسب جهت تولید محصولات زراعی ، باغی با تنوع فراوان تولید بالای شیر در شهرستان و صادرات آن به کارخانجات لبنی خارج از شهرستان و استان نزدیکی به کشورهای آسیای میانه وجود دانشکده کشاورزی و ایستگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در شهرستان از مهمترین فرصت های این شهرستان در بخش کشاورزی است  .
مهمترین محصولات زراعی  وباغی شهرستان ، گندم ، جو ، پنبه ، سیب ، آلو ، پسته و زعفران می باشد .
ارزش ناخالص اقتصادی کل تولیدات زراعی ، باغی ، دامی و شیلات شهرستان در سال 1394 بالغ بر 08/12182375 میلیون ریال بوده است  که 1/10 ارزش تولیدات استان را به خود اختصاص داده است و دارای رتبه اول در استان است .

 
از مهمترین قابلیت های شهرستان می توان به موارد ذیل اشاره نمود :
1-
پیشینه غنی شهرستان در علم ، فرهنگ ، تمدن و تاریخ بویژه در دوران معاصر و وجود فرهنگ ایثار و شهادت با شهرت جهانی در ادبیات ، عرفان ، فلسفه و ریاضیات
2- برخوداری از تنوع اقلیمی ، ذخایر ژنتیکی و شرایط مناسب اقلیمی
3- امکان توسعه صنایع تبدیلی موجود با توجه به ظرفیت های ویژه تولید زراعی ، باغی و دامی
4- قرار گرفتن در کریدور شرقی غربی ، شمالی جنوبی ، و شبکه ریلی مشهد تهران و جاده تاریخی ابریشم
5- برخورداری از صنایع بزرگ همچون فولاد ، نساجی ، صنایع تبدیلی و وجود طرحهای بزرگ در دست اجرا
6- برخورداری از جاذبه های ویژه فرهنگی ، مذهبی ، تاریخی ، طبیعی و تفرجگاهی در دامنه های جنوبی بینالود و قابلیت توسعه صنعت گردشگری برای جذب گردشگر داخلی و خارجی
7- وجود کانسارهای غنی معدنی از جمله طلا و سنگ آهن
8- موقعیت طبیعی و اقلیمی شهرستان و جاذبه های متنوع طبیعی جهت توسعه اکوتوریسم
                                                     مریم قاسم آبادی کارشناس مرکز خدمات سرمایه گذاری شهرستان نیشابور
 


منبع : زیرپرتال فرمانداری نیشابور
تعداد بازدیدها : ۱۳۳۴


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی


بازدید امروز ۴۲۳
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۱۴۵ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۱۳۹ نفر
کل بازدیدکنندگان ۹۰۴۱۷۹ نفر
تعداد کاربران مهمان ۳۰ نفر
آماربازدیدکنندگان