.     .     .
۱۳۹۷/۱۰/۱۲

برگزاری مراسم نکوداشت پیشکسوت مرمت بناهای تاریخی و معماری سنتی خراسان رضوی استاد محمد قاسم اخوی یان

مراسم نکوداشت پیشکسوت مرمت بناهای تاریخی و معماری سنتی خراسان رضوی استاد محمد قاسم اخوی یان با حضور معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و جمعی از مسئولین استان و شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان نیشابور، روز چهارشنبه 12 آذر ماه 1397  مراسم نکوداشت پیشکسوت مرمت بناهای تاریخی و معماری سنتی خراسان رضوی استاد محمد قاسم اخوی یان با حضور معاون استاندار و فرماندار شهرستان نیشابور، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی و جمعی از مسئولین استان و شهرستان برگزار شد.
سعید شیبانی در این مراسم گفت: برای استاد محمدقاسم اخوی یان آرزوی سلامتی و طول عمر داریم، به جایگاه هنروندان به ویژه پیشکسوتان را ارج می گذاریم.
شیبانی افزود: سرعت تحمیلی زندگی عصر جدید فرصت ایستادن و نظر و تامل کردن را برای انسان امروزی فراهم نکرده است و این شتاب و سرعت و فرصت پیدا نکردن برای ما در قالب تاریخ و فرهنگ که ریشه عمیقی در سنت داشتیم نگرانی و اضطراب و آسیب فراهم کرده است، این نگرانی و آسیب در میانه مدرن و سنتی ما را نگه داشته است و در این میانه گرفتار شدیم.
وی  عنوان کرد: این که در این میانه کسانی همت کنند و فرصتی را فراهم  نمایند و بستری را مهیا کنند تا کنار هم بنشینیم تا از هنرهای سنتی  فرهیختگان را توجه کنیم داری ارزش و احترام است.
معاون استاندار و فرماندار نیشابور  با اشاره به جایگاه این پیشکسوت مرمت باهای تاریخی و معماری سنتی تصریح  کرد: استاد اخوی یان ریشه عمیق معنوی و فرهنگی ماست.
وی افزود: در این میانه پر از اضطراب و نگرانی لختی را برای کنار هم نشستن فراهم شده است تا به این سنت های دیرینه و فاخر ارج بنهیم.
شایان ذکر است  محمد قاسم اخویان با ٩٢ سال سن، از هنرمندان ایرانی در هنرهای تجسمی و استاد پیشکسوت معماری سنتی خراسان است و جزء معدود استادان تیشه‌ داری زنده در ایران است. هنر استاد اخویان، آجر تراشی و تزیئنات آجر تراشی است که سبک مخصوص و منحصر به فردی دارد و این سبک فقط در نیشابور به عنوان یک هویت و یک سبک هنری ویژه می باشد. از این استاد هنرمند کارهای بسیار زیادی در نیشابور و استان خراسان رضوی به یادگار مانده که برخی از آنها به دلیل اهمیت زیاد در فهرست آثار ملی نیز به ثبت رسیده است.س تونهای ورودی باغ ملی نیشابور، ستونهای آجری ورودی بلوار خیام نیشابور و همچنین بسیاری از ساختمان های قدیمی شهر نیشابور نیز توسط این استاد مرمت شده است.
گفتنی است `کاشی ماندگار` بر سر در منزل استاد محمدقاسم اخوی یان  نصب شد که این پنجمین کاشی ماندگار نصب شده بر سر در منزل یک استاد ارزشمند در حوزه میراث فرهنگی خراسان رضوی می باشد که دارای سبکی مخصوص در آجرتراشی و تزیینات معماری سنتی می باشد که به عنوان میراث فرهنگی در فهرست ملی به ثبت رسیده است.  
 


منبع : زیرپرتال فرمانداری نیشابور
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۵۵


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی

آماربازدیدکنندگان