.     .     .
۱۳۹۹/۰۵/۰۹

بازدید معاون استاندار و فرماندار نیشابور از پایگاه انتقال خون شهرستان


به مناسبت روز ملی اهدای خون، معاون استاندار و فرماندار نیشابور با همراهی معاون هماهنگی امور عمرانی و معاون توسعه و برنامه ریزی فرمانداری و جمعی از مدیران و اصحاب رسانه با حضور در پایگاه انتقال خون شهرستان این روز را به تلاشگران این پایگاه تبریک گفت.

به گزارش روابط عمومی معاونت استانداری و فرمانداری شهرستان نیشابور، علیرضا قامتی در دیداری که با کارکنان این پایگاه در سالروز تاسیس سازمان انتقال خون و روز ملی اهدای خون داشتند، از کارکنان پایگاه انتقال خون نیشابور  و اهدا کنندگان با شاخه های گل قدردانی کرد.
قامتی با بیان اینکه افزایش سطح مشارکت و آگاهی مردم جامعه جهت شرکت در امر خداپسندانه اهدای خون قابل تقدیر است گفت: اهدای خون امری مهم در نجات جان بیماران نیازمند است و این امر علاوه بر اجر اخروی، باعث افزایش روحیه مردم دوستی نیز می شود.
فرماندار نیشابور گفت: با وجود همه محدودیت‌ها به دلیل شیوع کرونا طی این مدت میزان اهدای خون در نیشابور ۱۷ درصد کاهش یافته و با توجه به اینکه حدود ۲۰درصد از مراجعه‌کنندگان به دلایل مختلف موفق به اهدای خون نمی‌شوند باید تلاش کنیم با اطلاع‌رسانی و اگاه‌سازی شهروندان حضورشان در این حوزه افزایش یابد.
علیرضا قامتی افزود: در حال حاضر ۲دستگاه سانتریفیوژ پایگاه انتقال خون این شهرستان فرسوده است و برای تهیه هر دستگاه بالغ بر هفت میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.
وی بیان کرد: به کمک این دستگاه چهار فرآورده خونی که بسیار حیاتی است تهیه می‌شود و در این حوزه نیازمند حمایت و توجه خیرین حوزه سلامت هستیم.
وی اظهار داشت: مقدمه نجات جان بیماران تهیه فرآورده‌های خونی است و در شرایط فعلی با توجه به افزایش بیماران ناشی از سوانح میزان نیاز در این بخش افزایش یافته است.
سرپرست پایگاه انتقال خون نیشابور نیز گفت: از ابتدای امسال پنج هزار و ۴۶۱ نفر برایداهدای خون به این پایگاه مراجعه کرده‌اند که از این تعدادسه هزار و ۹۹۰ نفر موفق به اهدای خون شدند.
زهرا راه‌چمندی با اشاره به اینکه هفت درصد اهدا کنندگان خون را در نیشابور زنان تشکیل می‌دهند اظهار داشت: طی یک سال گذشته ۲۶ هزار و ۶۰۰ کیسه فراورده‌ خونی تهیه شده که از این تعداد ۱۸ هزار و ۸۰۰ کبسه به مرکز استان ارسال و مابقی در بیمارستان‌های نیشابور توزیع شده که از این تعداد یک هزار و ۴۰۰ واحد پلاکت بوده است.
وی بیان کرد: از حدود یک ماه گذشته ۲۴ واحد پلاسمای کووید ۱۹ برای بیماران کرونایی در نیشابور مورد استفاده قرار گرفته و در حال حاضر چهار نوع فراورده خونی در نیشابور تولید می‌شود ولی امکان تهیه پلاسمای کووید ۱۹ نداریم.
وی خاطرنشان کرد: از عمر ۲ سانتریفیوژ موجود در پایگاه انتقال خون نیشابور بالغ بر ۲۰ سال می‌گذرد و میزان کیفیت فرآورده‌های ‌خونی به شدت در حال کاهش است علاوه بر این‌که خطرات جانبی نیز دارد.
وی تصریح کرد: یکی از ارکان سلامت شهرستان پایگاه انتقال خون است که خون مورد نیاز بیماران اتاق عمل و حوادث را تامین‌ می‌کند و در حال حاضر مشکل عمده پایگاه اهدای خون در شهرستان نیشابور کمبود پزشک مقیم است که پاسخگوی تعداد مراجعان و نیاز مردم نیست.
وی ادامه داد: تنها پایگاه انتقال خون نیشابور دارای ۱۵ نفر پرسنل و حدود ۵۰۰ مترمربع زیربنا است و برای تامین فرآورده های خونی و تکمیل ‌زنجیره سلامت شهروندان نیازمند توجه ویژه جهت نوسازی و توسعه فضا‌ و تهیه تجهیزات است.
گفتنی است همچنین جمعی از مدیران و خبرنگاران حاضر در این بازدید با اهدای خون در این امر خداپسندانه مشارکت کردند.


منبع : زیرپرتال فرمانداری نیشابور
تعداد بازدیدها : ۹۱


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی


بازدید امروز ۴۲۲
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۱۴۵ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۱۳۹ نفر
کل بازدیدکنندگان ۹۰۴۱۷۸ نفر
تعداد کاربران مهمان ۳۹ نفر
آماربازدیدکنندگان