معاون استاندار وفرماندار ویژه شهرستان نیشابور
ابوطالب جوان
معاون استاندار وفرماندار ویژه شهرستان نیشابور

    .     .     .
۱۳۹۶/۰۴/۱۹

معرفی بخش سرولایت


موقعیت جغرافیایی بخش سرولایت

سرولایت یکی از بخش های شهرستان نیشابور و در شمال غرب این شهرستان واقع شده است. این بخش از اطراف شمال به شهرستان های قوچان و قسمتی از چناران، از طرف شرق و جنوب شرقی به شهرستان نیشابور و فیروزه، از طرف جنوب غربی به خوشاب ، از غرب به اسفراین محدود می شود هم اکنون سرولایت با مرکزیت شهر چکنه و 40 آبادی، مساحتی قریب به 1500 کیلو متر مربع و جمعیتی بالغ بر 17435 نفر را به خود اختصاص داده است.

 

تقسیمات کشوری سرولایت

با تصویب ایجادبخش سرولایت در سال 1323 توس هیئت دولت وقت، بخش سرولایت با چهار دهستان با نام های دهستان ماروسک، دهستان بارمعدن، دهستان اربقایی(اربقین) و دهستان سرولایت تشکیل شد.این بخش بزرگ حدود یک سوم مساحت شهرستان نیشابور را در بر می گرفت. با تغییرات گسترده در تقسیمات کشوری از سال 1366 به مرور دهستان های ارببار معدن ، ماروسک از بخش سرولایت جدا گردیدند و در حال حاضر بخش سرولایت دارای دو دهستان برزنون و سرولایت است. ارتقاء بخش سرولایت به شهرستان در تاریخ 1/4/1392 توسط وزیر کشور وقت تقدیم معاون اولمحترم رئیس جمهور وقت گردیده است.

 

اولین ها در سرولایت
  1. اولین دبستان روستایی دولتی کشور
  2. اولین خانه هلال روستایی کشور
  3. اولین سند وقفی روستای استان خراسان
  4. اولین نشریه درون بخشی
  5. اولین شهید انقلاب شهرستان (شهید باباخان پاسبان)
  6. اولین دانشگاه پیام نور بخش کشور
 

جاذبه هاگردشگری :

شاهزاده حسین اصغر
 
اصغر معروف به علی اصغر از فرزندان حضرت علی بن حسین علیه اسلام است. آرامگاه شاهزاده حسین اصغر که شازده نیز نامیده میشود بر فراز ارتفاعات کوه اردلان در نزدیکی روستای برزنون در 90 کیلومتری شمال غربی شهر نیشابور جای گرفته است. این منطقه با داشتن چشم اندازهای طبیعی و امکانات رفاهی مناسب، یکی از هدف های اصلی گردشگری مذهبی شهرستان نیشابور به شمار می آید و برابر اعلام اداره اوقاف و امور خیریه سالانه قریب به 1/5 میلیون نفر زائر را پذیر است.


امام زاده یحیی بن زید
آرامگاه یحیی بن زید، در روستای زیارت ، در 90 کیلومتری شمال غربی شهر نیشابور در دره ای کوهستانی قرار گرفته پو دارای طبیعتی زیبا و آب و هوایی روحبخش است .
یحیی بن زید بن علی بن الحسین از نوادگان حضرت امام سجاد علیه السلام است.

دره اجاق چکنه